Arkansas FFA Facebook Arkansas FFA Twitter Arkansas FFA Instagram Arkansas YouTube    
 
How do I sign in?   Forgot Password?
Arkansas FFA  
  HOME   ASSOCIATION   FOUNDATION   ALUMNI   CAMP COUCHDALE   AVATA
 
 
NATURALLY FFA
     
 
 
      Print Article    Email Article
  2012 National FFA Awards Review
By: Arkansas FFA
Monday, November 5, 2012
     
 2012 National FFA Agriscience Fair Finalists   2012 American Degree Recipient Listing
Animal Systems
Zane Hulsey   Alpena HS FFA   Participant   Division 1 

Environ Services/Natural Resource Systems
Cortland Mathis   Alpena HS FFA   Bronze   Division 1 
Dylan Ratzlaff
  Flippin HS FFA   Participant   Division 2
John Solley &
Cheyenne Chriestenson
  Arkansas HS FFA
 
  Participant
 
  Division 4


Food Products and Processing Systems
Carly Matlock   Alpena HS FFA   Participant   Division 1
Savannah Colbert   Alpena HS FFA    Participant    Division 2

Plant Systems
Erica Fultz   Alpena HS FFA   Participant   Division 1 
Cami Farmer   Alpena HS FFA   National Finalist   Division 2
Carley Allen &
Abigail Sanders
  Oark High School FFA

  National Finalist

  Division 3


Power, Structural and Technical Systems
Will Welch   Alpena HS FFA   National Finalist   Division 2 
David Gatlin &
Ben Witherspoon
  Glen Rose HS FFA

  National Finalist

  Division 4


  Total for state: 14 
Elysia Bushey
John Coffey
Amanda Cox
Travis Greenwald
Emily Hawkins
Heather Marie Leding
Dakota Leming
Jessica Love
Allison Renee McVey
Brittany Richert
Renee Rood
Chris Sims
Jaret Smith
Ryan Warren
       Mountain Home FFA
Prairie Grove FFA
Lincoln FFA
Mountain Home FFA
Star City FFA
Springdale Har-Ber FFA
Lincoln FFA
St. Paul FFA
Morrilton FFA
Lincoln FFA
Springdale Har-Ber FFA
Lincoln FFA
Springdale Har-Ber FFA
Lamar FFA
 
2012 Honorary American Degree
Randy Veach, Arkansas Farm Bureau

2012 VIP Award
Marion D. Fletcher, Arkansas FFA

2012 Model of Innovation Award
Flippin FFA
2012 National Career Development Event Winners
Agricultural Communications
Silver Emblem Team
---   Bentonville FFA
Gold Emblem Individual   Ashton Dawson   Bentonville FFA 
Silver Emblem Individual   Brooke Rodney    Bentonville FFA
Bronze Emblem Individual   Wells Clark    Bentonville FFA

Agronomy
Silver Emblem Team   ---    Alpena FFA 
Silver Emblem Individual

  Garett Brock
Lesley Smith
  Alepna FFA
Alpena FFA

Ag Issues Forum
Bronze Emblem Team   Mountain Home FFA 

Ag Technology and Mechanical Systems
Gold Emblem Team   ---   Lincoln FFA
Elkins FFA
Gold Emblem Individual



  Kelsey Matthews
Susan Rhodes
Wesley Henry
Katlyn Tunstill
  Lincoln FFA
Lincoln FFA
Elkins FFA
Elkins FFA
Silver Emblem Individual

  Jase Anderson
Seth Shaver 
  Gurdon FFA
Gurdon FFA

Environmental & Natural Resources
Bronze Emblem Team    ---   Paris FFA 
Bronze Emblem Individual

  Blake Becker
Mark Dement
  Paris FFA
Paris FFA

Extemporaneous Speaking
Bronze Emblem Individual   Mark Dement    Prairie Grove FFA 

Farm Business Management
Gold Emblem Team   ---    Prairie Grove FFA 
Gold Emblem Individual   David Smith
  Prairie Grove FFA
Silver Emblem Individual   Wade Pierson
  Prairie Grove FFA

Floriculture
Gold Emblem Individual    Ashton Martin
  Greenbrier FFA
Silver Emblem Individual   Morgan Scroggin   Greenbrier FFA
Bronze Emblem Individual   Haylee Russaw
  Greenbrier FFA

Food Science
Silver Emblem Team   ---   Lincoln FFA
Gold Emblem Individual   Brock Haegele   Lincoln FFA
Silver Emblem Individual   Jace Newby
  Lincoln FFA
Bronze Emblem Individual   Bailey Heffley
  Lincoln FFA
  Forestry
Gold Emblem Individual 

  Chaney Richard
Collin Wilkerson 
  Hermitage FFA
Hermitage FFA 

Horse
Gold Emblem Team    ---   Lincoln FFA 
Gold Emblem Individual

  Kelsey Matthews
Susan Rhodes 
  Lincoln FFA
Lincoln FFA

Livestock Evaluation
Gold Emblem Team    ---    Elkins FFA 
Gold Emblem Individual

  Wesley Henry
Katlyn Tunstill
  Elkins FFA
Elkins FFA 

Meats Evaluation & Technology
Silver Emblem Team    ---   Green Forest FFA
Silver Emblem Individual

  Zach Eagleson
Tiffany Swofford
  Green Forest FFA
Green Forest FFA

Milk Quality & Products
Silver Emblem Team   ---    Lincoln FFA 
Gold Emblem Individual   Holly Rush 
  Lincoln FFA
Silver Emblem Individual   Katelyn Napier    Lincoln FFA 
Bronze Emblem Individual   Sierra King    Lincoln FFA

Nursery/Landscape
Gold Emblem Team    ---   Mena FFA
Gold Emblem Individual   Maddison Liles
  Mena FFA
Bronze Emblem Individual   Hailey Knittig
  Mena FFA

Parliamentary Procedure
Silver Emblem Team   Newport FFA 

Poultry Evaluation
Gold Emblem Team   ---   Lincoln FFA 
Gold Emblem Individual


Alex Durham
Daniel Truitt
  Lincoln FFA
Lincoln FFA

To see a list of all National FFA Award Winners and Recipients, please visit National FFA.

 
 
REGISTER
Register your email address to receive monthly alerts with the top news and happenings of Arkansas FFA.

RESOURCES
 
RECENT COMMENTS
     
     
 
 
 
HOME ASSOCIATION FOUNDATION ALUMNI CAMP COUCHDALE AVATA
CALENDAR OF EVENTS CONTACT NATURALLY FFA JOB POSTINGS NATIONAL FFA